Na co zwrócić uwagę, kupując działkę leśną?

działka leśna

Parcele leśne cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem nabywców. Po pierwsze są tańsze niż działki budowlane, po drugie bywają bardzo malowniczo położone. Osoby, które marzą o prywatnym zaciszu wśród zieleni, rozglądają się często za właśnie zalesionymi działkami. Nim zajmiemy się szukaniem odpowiedniej parceli, warto wiedzieć, że budowa domu na terenie zalesionym wymaga spełnienia dodatkowych formalności. Czasem stworzenie zabudowy na działce leśnej jest zupełnie niemożliwe.

Czym jest działka leśna i jakie niesie za sobą ograniczenia?

Działka leśna to teren oznaczony w ten sposób w ewidencji gruntów i lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Parcele tego typu są zazwyczaj porośnięte roślinnością leśną, a jej cel może być bezpośrednio związany z gospodarką leśną. Właśnie dlatego zakup i zagospodarowanie takich miejsc wiąże się z konkretnymi ograniczeniami. Prócz tego grunt leśny to teren o powierzchni co najmniej 0,1 hektara, na którym występuje roślinność leśna. Działka leśna może być jej też czasowo pozbawiona, gdy drzewa zostały wycięte i przeznaczone na produkcję. Parcele tego typu to też tereny chronione takie jak parki krajobrazowe czy rezerwaty.

Większość lasów w Polsce jest własnością Skarbu Państwa. Terenami tymi zarządza agencja rządowa Lasy Państwowe. Prywatne tereny zalesione są nadzorowane przez władze samorządowe, a obrót nimi ograniczony przepisami. Co ważne stworzenie zabudowy na terenie o charakterze leśnym jest ustawowo zakazane. Dom na takiej działce postawimy tylko wtedy, gdy zmienimy jej charakter. Proces odlesienia parceli podobnie jak odrolnienie wymaga zgody lokalnych władz i spełnienia szeregu konkretnych warunków.

Cel zakupu, a ograniczenia działki leśnej

Jeśli więc rozglądamy się za tego rodzaju parcelą po to by na niej zamieszkać, zwróćmy uwagę, czy można do niej doprowadzić drogę dojazdową i uzbroić teren pod budowę. Co ważne nawet jeśli jest to możliwe, nie zawsze zdobędziemy pozwolenie na stworzenie zabudowy. Nie jest to możliwe na terenach cennych przyrodniczo, ale też na przykład składowiskach drewna czy parkingach leśnych.

Nim konkretnie zainteresujemy się jakąś parcelą bez względu na cel inwestycyjny, zainteresujmy się najpierw do kogo ona należy. Jeśli dany teren jest własnością Skarbu Państwa, decyzje o zmianie jej charakteru może podjąć tylko Ministerstwo Środowiska.

W przypadku pozostałych gruntów, zgodę na zmianę statusu wydaje marszałek województwa.

A co jeśli działki, którą chcemy kupić, nie ma w miejscowym planie lub nie istnieje on dla tego terenu? W takim wypadku zarówno o charakterystyce parceli jak i szansie na zmianę jej przeznaczenia możemy porozmawiać w miejscowym urzędzie gminy. Pamiętajmy przy tym, że decyzja dotycząca powstania zabudowy na terenie leśnym może być odmowna. W świetle tych faktów najważniejszymi rzeczami, na jakie należy zwrócić uwagę kupując parcele leśną jest jej status i przeznaczenie. W przypadku planowania budowy działka leśna może wymagać skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Ponadto trzeba pamiętać o prawie pierwokupu Lasów Państwowych i ograniczeniach dotyczących nabywania takich terenów przez osoby prywatne.

O autorze

Dodaj komentarz