Najem wciąż jest opłacalną i przez to popularną formą zarabiania na nieruchomościach. Rentierzy spotykają w swojej pracy szereg problemów i wyzwań bez względu na to, czy zarządzają jednym, czy wieloma lokalami. Do jednej z najtrudniejszych sytuacji dochodzi, gdy lokator przestaje płacić czynsz, niszczy mieszkanie lub w inny sposób łamie postanowienia umowy. Co właściciel może zrobić w takiej sytuacji? Wszystko zależy od tego, jaką umowę najmu zapisał.
Nie bądź mądry po szkodzie
Spisując umowę lokatorską bez względu, na jakiej formy najmu ona dotyczy, zaczynają nas chronić zasady kodesu prawa cywilnego. Dzięki nim wiemy, pod jakimi warunkami możemy wypowiedzieć umowę i kiedy starać się o eksmisję lokatora. Wymienione środki zaradcze należą do rozwiązań ostatecznych i zawsze warto wcześniej rpróbiwać ozwiązać problem polubownie.
Z różnych powodów lokator, którego wcześniej przyjęliśmy do swojego mieszkania, staje się osobą niepożądaną. Najczęściej zdarza się, że przestaje on płacić czynsz lub bieżące rachunki. Zdarzają się też sytuacje, w których najemca niszczy nasze lokum lub jego wyposażenie, albo łamie zasady współżycia sąsiedzkiego. Jeśli problem ten się przedłuża, daje nam to podstawę do wypowiedzenia porozumienia ze skutkiem natychmiastowym.
W przypadku zwykłej umowy najmu wypowiedzenie jej jest wiążące, jednak zdarzają się sytuacje, gdy trudno je wyegzekwować. Wniosek o eksmisję należy skierować do sądu, a część lokatorów jesienią i zimą jest chroniona prawem lokatorskim. Jeśli na przykład rentier nie może zimą zapewnić rodzinie z dziećmi mieszkania zastępczego, nie może ich też wyrzucić z wynajmowanego mieszkania. Prawo to nie przysługuje mu nawet jeśli od kilku miesięcy nie dostaje czynszu.
Jak się zabezpieczyć?
Zasady prawa lokatorskiego nie stawiają jednak rentiera na przegranej pozycji. Bezpieczeństwo dochodu z najmu i samego mieszkania zależy w dużej części od rodzaju umowy i konkretnych postanowień tego ważnego dokumentu. Umowa powinna być zawsze spisana w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Aby dokument był rzetelny, należy zawrzeć w nim wysokość czynszu, zasady wypowiedzenia umowy, reguły dotyczące zniszczeń itp. Porozumienie tego rodzaju nie musi być długie i przesadnie skrupulatne, ale powinno zabezpieczać interesy każdej ze stron.
W polskim prawie istnieją rodzaje najmu, których nie można zawrzeć bez wskazania przez przyszłego najemcę lokalu zastępczego. Jest to jedna z najlepszych form zabezpieczenia w wypadkach, gdy chcemy szybko zerwać umowę. Rentierzy wprowadzający na rynek stancje studenckie powinni też zapoznać się z zasadami rękojmi, którą można dodać do umowy. Jest to zabezpieczenie w firmie drugiego płatnika, gdyby lokator nie był w stanie samodzielnie regulować czynszu. Umowa rękojmi może też zawierać postanowienia dotyczące lokalu zastępczego.
Dodaj komentarz