Czym są REIT-y?

REIT-y

REIT, czyli Real Estate Investment Trust to podmiot, który powstaje, by zarabiać na tworzeniu i posiadaniu nieruchomości. Niektóre tego typu podmioty są notowane na giełdzie lub należą do Skarbu Państwa. To, co je łączy to schemat działania. Udziałowcy pośrednio inwestują w zabudowę, pozostającą majątkiem REIT -u podobnie jak w przypadku zwykłych spółek akcyjnych. Inwestowanie w REIT zwykle daje właścicielowi udziałów prawo głosu.

Nowocześnie inwestować w nieruchomości

Co ważne REIT-y nie zajmują się sprzedażą nieruchomości ze swojego portfela. Ich głównym polem działania jest najem. Inwestorzy czerpią więc swój dochód z czynszu, czyli opiera się on na dywidendach. REIT-y jako specyficzne podmioty o charakterze inwestycyjnym mogą różnić się od siebie sektorem rynku, w którym działają. Należą do nich zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i biurowe czy turystyczne. Co ciekawe REIT może mieć w swoim portfelu również domy handlowe, centra przetwarzania danych lub wieże komórkowe. To stabilne czynsze i świadome obracanie posiadaną zabudową zapewnia REIT-om stabilny dochód, a co za tym idzie również ich inwestorom.

Aby dany podmiot mógł uzyskać status REIT-u, musi spełnić bardzo konkretne wymagania. Dotyczą one zarówno sposobu kierowania czy rozliczania dywidend, jak i kwestii podatkowych. Przepisy określają na przykład, że każdy REIT powinien być zarządzany przez jednego lub więcej powierników lub dyrektorów. Podmioty tego typu są zobowiązane do przekazania większości swoich dochodów podlegających opodatkowaniu akcjonariuszom. Zwykle dotyczy to nawet 90% zarobionej sumy. Aby podmiot został uznany za REIT około 75% jego aktywów, powinno być zainwestowane w nieruchomości.

Rodzaje REIT-ów

Podmioty typu REIT dzieli się ze względu na pole działania czy rodzaj portfela. Ważna grupa to publicznie notowane REIT-y, których udziały można kupić i sprzedać na głównych giełdach papierów wartościowych. Dają one możliwość płynnego inwestowania w różne nieruchomości. Potrzeba na to też dużo mniejszego budżetu niż w przypadku fizycznego zakupu na przykład mieszkania czy domu. Istnieją też REIT-y notowane poza giełdą i ogólnie dostępne dla inwestorów. Nie obejmują one transakcji giełdowych. Inwestycja w niektóre REIT-y jest dostępna tylko dla wąskiego grona potencjalnych udziałowców. W takim wypadku podmioty te nazywa się REIT-ami prywatnymi.

Jak wspominaliśmy podmioty typu REIT, dzieli się też ze względu na sektor rynku, w którym działają. Istnieją REIT-y zajmujące się obrotem mieszkaniami, powierzchniami handlowymi czy placówkami o charakterze medycznym. Inwestycja w te ostatnie to w naszym kraju stosunkowo nowy trend. W sektorze tym znajdziemy nie tylko specjalistyczne gabinety czy szpitale, ale też domy seniora i ośrodki terapii.

Choć REIT różni się mocno od tradycyjnych sposobów inwestowania w nieruchomości, niesie za sobą szereg korzyści, z których nie mogli wcześniej korzystać potencjalni inwestorzy. Stabilny zysk i elastyczne zasady to dwa główne atuty tej nowej drogi do generowania dochodów.

O autorze

Dodaj komentarz