Czym są i jak działają TBS-y?

nowoczesne osiedle mieszkaniowe

TBS to skrót od nazwy Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Z tej formy wsparcia mieszkaniowego mogą skorzystać osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny. Równocześnie dochód potencjalnych zainteresowanych musi być zbyt wysoki, by mogły starać się o lokum socjalne. Tani najem w ramach TBS wrócił do naszego prawa w latach 90. Co obecnie warto o nim wiedzieć i jak z niego skorzystać w praktyce?

Co warto wiedzieć o TBS?

Podmioty TBS funkcjonują w polskim prawie dzięki ustawie z 26 października 1995 roku. Dotyczy on niektórych nowych form wspierania budownictwa mieszkaniowego. TBS-y zostały stworzone po to, by pomóc zaspokoić potrzeby lokalowe gospodarstwom domowym o przeciętnych dochodach. Prawo ściśle określa, że podmioty tego typu mogą działać jako spółki akcyjne, spółki z.o.o. lub spółdzielnie niepełnosprawnych. Na czym polega ich działanie? TBS-y zajmują się najczęściej tworzeniem zabudowy mieszkalnej, aby następnie wynajmować gotowe lokale. Zgodnie z ustawą ich głównym zadaniem Towarzystwa jest budowa lokali, a także ich modernizacja lub remonty, wynajem mieszkań i administrowanie całymi blokami.

Aby mieć szansę na mieszkanie w ramach TBS trzeba mieścić się w ściśle określonych limitach dotyczących dochodu. Nie może on przekraczać 1,3 przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie. Co ważne lokatorzy takich nieruchomości nie mają do nich prawa własności. Oznacza to, że nie mogą ich sprzedać, podnająć czy obciążyć hipoteką. Zyskują za to stabilny najem na preferencyjnych warunkach.

Najemcy mieszkań TBS mogą przeprowadzać poważniejsze remonty tylko z oficjalną zgodą towarzystwa, a koszty najczęściej pokrywają sami. Tylko niektóre TBS-y prowadzą programy wsparcia pozwalające odliczyć koszty remontu od czynszu.

Jak wynająć mieszkanie w ramach TBS?

Osoby, które chcą wynajmować mieszkanie w budynku TBS, muszą złożyć wniosek, który jest sprawdzany przez komisję. Jej zadaniem jest zweryfikowanie sytuacji materialnej potencjalnego lokatora. Do najważniejszych warunków, jakie należy spełnić, jest brak własności lokalu mieszkalnego i wspomniane już kryteria dochodowe. Podpisanie umowy najmu z TBS łączy się też z obowiązkiem wpłacenia kaucji zabezpieczającej. Co ważne sprawdzanie dochodu osób zainteresowanych odbywa się na podstawie zeznań podatkowych.

Ile się płaci za mieszkanie TBS? W tego typu lokalach czynsz ustalany jest ustawowo i nie może przekraczać 5% wartości odtworzeniowej mieszkania rocznie, z dodatkowymi kosztami kaucji zabezpieczającej oraz opłaty partycypacyjnej, które trzeba uregulować przed przeprowadzką. W praktyce oznacza to, że lokatorzy, zajmujący mieszkanie o powierzchni 30 metrów kwadratowych będą płacić miesięcznie 750 złotych czynszu. Dwa razy większy lokal to koszt najmu w granicach 1500 złotych. Na koniec warto dodać, że od 1 stycznia 2022 roku, dzięki nowelizacji ustawy o budownictwie mieszkaniowym, najemcy mieszkań TBS mogą wykupić je na własność poprzez model “najem z dojściem do własności”.

O autorze

Dodaj komentarz