Jak wziąć kredyt na mieszkanie? Jakie warunki trzeba spełnić?

kredyt hipoteczny na mieszkanie

Przy dzisiejszych cenach nieruchomości tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Kredyty hipoteczne mimo zmieniających się warunków gospodarczych są w Polsce nadal bardzo popularne. Pożyczka mieszkaniowa jest zobowiązaniem długoterminowym i decyzje o niej należy zawsze gruntownie przemyśleć. Kredyt na wiele lat jest też sporym ryzykiem dla banku, który zechce go udzielić. Jakie warunki instytucja bankowa stawia przed potencjalnym kredytobiorcą?

Ile chcesz i ile możesz?

Decyzja o złożeniu w banku wniosku o kredyt niesie za sobą szereg konsekwencji. Starając się o pożyczkę, musimy przygotować się na to, że nasza sytuacja finansowa będzie sprawdzana i analizowana. Na kredyt hipoteczny, który spłaca się zwykle przez wiele lat, mają szansę przede wszystkim osoby posiadające stabilną pracę i odpowiedni dochód. W oczach specjalistów bankowych nasze miesięczne zobowiązania stałe nie powinny przekraczać 50% dochodów. Jeśli tak jest, ryzyko pożyczkowe dla banku robi się wysokie i nasz wniosek może zostać odrzucony.

Ocena kredytobiorcy jest złożonym procesem i przebiega nieco inaczej w każdym banku. Dla niektórych instytucji finansowych cenniejszymi klientami są rodziny, inne preferują przedsiębiorców. W praktyce analiza sytuacji finansowej osoby starającej się o kredyt służy przede wszystkim szacowaniu ryzyka utraty przez nią płynności finansowej. W analizach specjalistów miesięczna rata nie jest zagrożona, gdy na koncie wnioskodawcy są oszczędności lub zarabia on nieco więcej, niż wydaje. Warunki kredytowe przy pożyczce hipotecznej znacząco poprawić może również posiadanie wkładu własnego.

Sprawdź koniecznie kalkulator kredytowy, aby poznać swoją zdolność.

Rzetelny klient poszukiwany

Jednym z filarów oceny bankowej klienta jest jego historia kredytowa. Jeśli wcześniej mieliśmy problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych bank może nie chcieć udzielić nam kolejnego. Ryzyko odmowy istnieje nawet, wtedy gdy zaległości zostały spłacone, a nasza sytuacja jest stabilna. Obciążające zapisy znikają z niektórych baz informacji kredytowej dopiero po jakimś czasie. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiedzialne pożyczanie i dbanie o to, by nie robić sobie zaległości w bieżących opłatach. Zasadę tę należy stosować zarówno do pożyczek bankowych, jak i rachunków za wodę, prąd czy telefon.

O losach naszej decyzji kredytowej decydują też warunki, na jakie zdecydujemy się przy pożyczce hipotecznej. Banki są obecnie skłonne chętniej ich udzielać na zasadach stałego lub czasowo stałego oprocentowania. Zdolność kredytową może też podnieść ubezpieczenie kredytu. Warto pamiętać, że wszystkie te szczegóły wpływają bezpośrednio na koszty pożyczki i warto je sprawdzać przy każdej tego typu zmianie. Aby proces składania wniosku był prostszy, można już na tym etapie skorzystać ze wsparcia doradcy finansowego lub pracownika banku, którego oferta nas interesuje.

O autorze

Dodaj komentarz