Szkodliwe dla zdrowia materiały budowalne i ich składniki

Choć dostępne na rynku materiały budowlane przechodzą szereg testów i to na ich podstawie dopuszczane są do użytku, to niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i jego samopoczucie.

Azbest

Azbest jest szkodliwym składnikiem eternitu, który stosowano kiedyś w pokryciach dachowych. Wprawdzie wykorzystywanie go jest zakazane od roku 1997, to wciąż można spotkać domy, w których leży on na dachu. Samo mieszkanie w takim domu nie jest szkodliwe, niebezpieczeństwo pojawia się natomiast, gdy dojdzie do pokruszenia azbestu i jego włókna dostaną się do powietrza w postaci pyłu. Długotrwałe wdychanie go może prowadzić do pylicy, łagodnych zmian opłucnowych, ale również nowotworów złośliwych, takich jak rak płuc czy międzybłoniak opłucnej i otrzewnej.

Subit

Subit, zwany inaczej lepikiem asfaltowym, stosowany był w latach 80. i 90. do klejenia parkietów i klepki parkietowej. Obecnie jest on zakazany, ponieważ badania wykazały, że ma on działanie toksyczne i chorobotwórcze. Subit zawiera także wspomniany wyżej azbest. Jeśli więc mieszkamy w lokalu, który został wykończony 40-50 lat temu i na podłodze położony jest parkiet, to warto sprawdzić, czy klej ten nie kryje się pod podłogą i w razie potrzeby zatrudnić profesjonalną firmę, która usunie go z domu w bezpieczny sposób.

Ołów

Ołów najczęściej znajdziemy w farbach. Wprawdzie publiczna sprzedaż farb z tym pierwiastkiem została zakazana w Unii Europejskiej już w roku 1992, ale wciąż można jeszcze wykorzystywać te farby do renowacji i konserwacji budynków historycznych. Opary ołowiu negatywnie wpływają w szczególności na kobiety w ciąży i dzieci do lat sześciu. Farby z ołowiem są dostępne tylko dla specjalistów, zajmujących się odnawianiem starszych budynków. Obecnie, aby neutralizować toksynę powierzchnia pokryta farbą z ołowiem jest zabezpieczana specjalnym preparatem. Niebezpieczeństwo zatrucia ołowiem występuje także, gdy mieszkamy w starym budynku, w którym mogą znajdować się rury ołowiane. Jeśli przepływa przez nie woda pitna, to ołów może się częściowo rozpuszczać i powodować skażenie.

Pył krzemionkowy

Krzemionka znajduje się we wszystkich rodzajach kamieni. Można ją znaleźć także w cegłach, betonie czy piasku. Podczas eksploatacji nie jest ona szkodliwa, niebezpieczna staje się, gdy pyli, czyli np. podczas prac budowlanych, takich jak wyburzanie czy piaskowanie. Długotrwałe wdychanie pyłu w najgorszym przypadku może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Formaldehyd

Formaldehyd stosowany jest w produkcji farb, klejów, barwników, lakierów, papy i mebli. Substancja ta działa silnie uczulająco i drażniąco. W kontakcie ze skórą powoduje uczulenia i podrażnienia. Już nieduże stężenia mogą wywoływać bóle głowy, uczucia duszności, kołatanie serca. Z upływającym czasem emisja formaldehydu maleje, proces przyspiesza cyrkulacja powietrza. Jeśli więc przebywamy w mieszkaniu niedawno remontowanym, warto często je wietrzyć. Równie groźne co formaldehyd, są też toluen, benzen oraz ksylen, także obecne w żywicach syntetycznych, klejach i farbach. Są szkodliwe dla układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, odpowiedniego, mogą powodować podrażnienia i bóle głowy.

O autorze

Dodaj komentarz